Szczepionki dla dzieci jeszcze w tym roku? Rzecznik MZ o pierwszych dawkach przeciw COVID-19

"Pamiętajmy, to jest odrębna linia produkcyjna. Europa nie ma żadnej szczepionki dla dzieci" - tłumaczył Wojciech Andrusiewicz. Pierwszych dawek spodziewa się już w grudniu. Do Polski będą wysyłane tuż po wydaniu decyzji przez Europejską Agencję Leków.

Szczepionki dla dzieci 5-11 lat. Kiedy wchodzą w życie?

Jak tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, resort zdrowia pierwszych dawek spodziewa się już w grudniu. Będzie to około miliona dawek szczepionek dla dzieci. Pamiętajmy, to jest odrębna linia produkcyjna. Europa nie ma żadnej szczepionki dla dzieci – dodał. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wskazywał, że preparaty dla najmłodszych produkowane są przez te same koncerny, które znamy w przypadku szczepionek dla dorosłych, jednak ich skład jakościowy jest inny. Do Polski trafią po wydaniu decyzji przez Europejską Agencję Leków. A na tą czekają przynajmniej miesiąc.

Liczymy, że przynajmniej miesiąc potrwa podjęcie tej decyzji przez Europejską Agencję Leków, tej rekomendacji, która będzie Polsce służyła do podjęcia decyzji o szczepienia osób w grupie od 5 do 11 lat – wskazuje Wojciech Andrusiewicz.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania (CDC) Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciwko COVID-19 zgodnie z zaleceniem komitetu doradczego CDC.

Trzecia dawka dla wszystkich powyżej 18. roku życia

Jeszcze jakiś czas temu EMA dopuściła dawkę przypominającą przeciw Covid-19 dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Jakich szczepionek dotyczy szczepienie trzecią dawką? Firm Pfizer i Moderna. Po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej możemy te dawki stosować po szczepionkach jednodawkowych, możemy te preparaty mieszać - zaznaczył Kraska.

Dawka przypominająca - skuteczna?

Poziom antyciał po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 jest 10 razy wyższy niż po drugiej dawce - wykazało badanie serologiczne przeprowadzone w izraelskim szpitalu. Oznacza to, że skutki trzeciej dawki mogą się utrzymywać dłużej niż sądzono - podaje Polska Agencja Prasowa.

Nieprawdziwe informacje o kwarantannie. Wszystko przez błąd systemu. Kogo dotyczą?
Automatyczne informacje telefoniczne wskazują, że kwarantanna, która już się zakończyła, nagle została przedłużona. Główny Inspektor Sanitarny tłumaczy, że wiadomości te są błędne i należy je zignorować. Kogo dotyczą?

Pandemia potrwa rok dłużej niż powinna? WHO komentuje
Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że "kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok". A tym samym potrwa 12 miesięcy dłużej "niż to konieczne". Powód?

Źródło: PAP

Oceń ten artykuł 0 0