W czasie upałów nie zostawiaj plastikowej butelki w samochodzie! Może wywołać pożar

Upały nie odpuszczają! Wciąż obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed tym zjawiskiem dla sporej części kraju. O czym należy pamiętać, kiedy termometry wskazują nawet 30 stopni Celsjusza? Sprawdźcie!

Upały w Polsce

fot. Shutterstock

To naprawdę gorąca niedziela! Dziś maksymalnie termometry mogą wskazać nawet 37 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla znacznej części kraju (szczegóły znajdziecie TUTAJ). Podczas upałów pojawia się wiele porad i przypomnień dotyczących zachowania w tym nietypowym, pogodowym czasie. O czym należy pamiętać, a czego unikać? Oczywiście podstawą jest spożywanie dużej ilości niegazowanej wody i unikanie przebywania na pełnym słońcu. Warto również zwrócić uwagę na to, co pozostawiamy w samochodzie. Rozgrzana, plastikowa butelka może doprowadzić nawet do pożaru!

Nagrzana butelka może stworzyć niebezpieczeństwo!

W sieci wciąż można znaleźć informacje o tym, jak niebezpieczne może być pozostawienie butelki w samochodzie. Taki incydent jakiś czas temu miał miejsce w stanie Idaho w USA; maszyna stała na parkingu i nagle zaczęła płonąć. Jaka była przyczyna pożaru? Okazało się, że właściciel pozostawił plastikową butelkę z wodą, która pod wpływem ciepła zamieniła się w szkło powiększające i skoncentrowała energię słoneczną w jednym punkcie, doprowadzając właśnie do wybuchu pożaru. Strażacy ostrzegają, że taka plastikowa butelka z wodą może podgrzać się nawet o 250 stopni. Warto o tym pamiętać, ponieważ każdemu z nas zdarza się zapomnieć o pozostawionej w samochodzie butelce po napoju.

Okulary, mokre stroje

Ponadto, okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne szybko się nagrzewają - założone od razu mogą oparzyć skórę. Podczas gorących, letnich dni często jedziemy odpocząć na plaży, basenie bądź nad jeziorem. Wracając do domu czy hotelu wrzucamy mokre stroje kąpielowe do samochodu - a to duży błąd. Mokre stroje w gorącym samochodzie to siedlisko bakterii, które gwałtownie wzrastają. Nie przechowujmy też kremu przeciwsłonecznego w nagrzanym aucie - traci on swoją skuteczność i może powodować problemy ze skórą.

Leki i żywność

W upalne dni nie zostawiajmy także leków w samochodzie. Jeżeli przegrzeją się  - ich spożycie może być bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, aby leki przechowywać w temperaturze pokojowej. Ta sama zasada dotyczy także żywności. Trzymanie pożywienia w bagażniku, gdy z nieba leje się żar, może to skończyć się poważnym zatruciem.

Najlepsza lemoniada arbuzowa. Idealna na wakacje!
Ostatnio pogoda w Polsce jest kapryśna, a upalne dni mieszają się z desczowymi chwilami. Jak sobie je umilić? Z pomocą przychodzą wtedy lemoniady - orzeźwiające napoje na bazie cytrusów. Ponadto skutecznie gaszą pragnienie. Sprawdź przepis na...

Oceń ten artykuł 0 1