Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną. Już w Europie! Jest wysoce śmiertelny, jak bardzo?

Z Wielkiej Brytanii napływają niepokojące informacje o wirusie Lassa. Chodzi o ostrą chorobę zakaźną, która skutkuje tzw. gorączką krwotoczną. Uczeni ostrzegają, że wirus Lassa może być bardziej śmiertelny niżeli SARS-CoV-2. W jaki sposób możemy zainfekować się tym mikroorganizmem i jakie jest tempo jego transmisji?

Jak dochodzi do zakażeń?  

Specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego informują, że człowiek zakaża się wirusem Lassa poprzez kontakt z wydalinami szczurów oraz styczność z chorymi osobami. Najczęściej dochodzi do tego drogą oddechową, lub pokarmową. Udokumentowano także przypadki zakażenia drogą płciową oraz poprzez kontakt z uszkodzoną skórą, wydzielinami zainfekowanego człowieka bądź zwierzęcia.

Gdzie wstępuje wirus?     

Do niedawna, gorączka krwotoczna Lassa była zmartwieniem zachodniej Afryki. Wszystko z powodu łatwości transmisji i braku higieny. Teraz choroba może zagrażać reszcie globu.

Objawy…

Szacuje się, że około 80% przypadków zakażeń przebiega bezobjawowo. Ale są osoby, które po 7 (do 15) dni zaczynają odczuwać dolegliwości, będące następstwem uszkodzeń wielu narządów, jak:

  • pogorszenie stanu ogólnego,
  • gorączka,
  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka, ból w klatce piersiowej, czy owrzodzenia na migdałkach.  

Jak leczyć wirusa Lassa?

W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów, należy niezwłocznie przyjąć leki antywirusowe. Może to zapobiec hospitalizacji. GIS donosi, że 15% pacjentów zakażonych wirusem Lassa, umiera. A najprostszym i najbardziej skutecznym środkiem zaradczym jest profilaktyczne utrzymywanie higieny, które zapobiegnie zakażeniu się. 

Gorączka krwotoczna

Charakteryzuje się ostrym przebiegiem wysokiej gorączki z dużą tendencją do zaburzeń krzepnięcia, następowych krwawień i krwotoków o bardzo zróżnicowanym rokowaniu. Typowym dla gorączek krwotocznych jest ostry początek i gwałtowny przebieg, natomiast rokowanie zależy głównie od rodzaju i szczepu wirusa. Oprócz wysokiej gorączki (> 38,5 °C), do typowych objawów należą zaburzenia pracy wątroby i nerek, obrzęki, krwotoki wewnętrzne oraz występowanie licznych podbiegnięć krwawych wskutek wzrostu przepuszczalności ścian naczyń włosowatych.

Źródło: RMF 24

Czytaj też:

Istny przełom w zwalczaniu AIDS! Wyleczono kobietę zakażoną wirusem HIV
Kobieta jest trzecią osobą na świecie, którą udało się wykurować. Dokonano tego dzięki przeszczepowi krwi pępowinowej. Dwóch innych pacjentów przeszło przeszczep komórkami...

Oceń ten artykuł 0 5
Komentarze