Wkurzają Cię czerwone oczy na zdjęciach? Nie powinny. Lekarka tłumaczy

Czerwone oczy na zdjęciach, zwłaszcza tych wykonanych w słabym oświetleniu, to często powód do zmartwień. Zanim jednak rzucisz się w wir internetowych poszukiwań, uspokajamy - to może być znak, że z Twoją siatkówką wszystko w porządku. Tak, dobrze czytasz!

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/19 STUDIO
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/19 STUDIO

Efekt czerwonych oczu, choć często uznawany za nieestetyczny, w rzeczywistości może świadczyć o dobrym stanie naszej siatkówki.

Eksperci związani z fotografią pytani o rozwiązanie problemu radzą zastosowanie przedwczesnego rozbłysku lampy. Jednak z medycznego punktu widzenia efekt czerwonych oczu jest pożądany i może być - szczególnie, gdy jest symetryczny - cennym wskaźnikiem zdrowej siatkówki

– wyjaśniła dla portalu "Twoje zdrowie" lek. okulista Justyna Krowicka.

Niepokoić powinien nas... brak czerwonych oczu

Z drugiej strony, brak tego efektu może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak zaćma wrodzona, różnego rodzaju infekcje, a nawet choroby o podłożu nowotworowym, jak siatkówczak. Biały lub żółtawy refleks źreniczny, zamiast czerwonego, może być sygnałem ostrzegawczym, na który warto zwrócić uwagę.

Zdrowie naszych oczu zależy od wielu czynników, w tym od diety, stylu życia, a nawet naszych emocji.

Pamiętajmy! Na to, jak widzimy, wpływa wszystko, co nas otacza

– przypomina dr Krowicka.

Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć regularnych wizyt u okulisty i dbać o nasze oczy każdego dnia.

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich miłośników selfie: jeśli twoje oczy na zdjęciach są czerwone, to prawdopodobnie możesz spać spokojnie. Ale pamiętaj, że najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia oczu jest profilaktyka i regularne wizyty u specjalisty. A jeśli nie chcesz mieć czerwonych oczu na zdjęciach, po prostu użyj funkcji redukcji efektu czerwonych oczu w swoim aparacie!

Przyłożysz dłoń i... już, zapłacone. Taka może być przyszłość zakupów
Amazon znów przesuwa granice innowacji, wprowadzając technologię, która może zrewolucjonizować robienie zakupów. Usługa Amazon One, która umożliwia dokonywanie płatności i weryfikację tożsamości przy użyciu skanu dłoni, staje się...

Oceń ten artykuł 0 0