Wykrywają koronawirusa. Świecące maseczki ochronne. Kiedy będą dostępne? Nowość na rynku

Japońscy naukowcy stworzyli maseczki, które pod wpływem promieni UV "świecą", jeśli są na nich ślady koronawirusa. Wynalazek jest opary na przeciwciałach pobranych ze strusich jaj. Innowacyjne maseczki mają pomóc w łatwy sposób wyryć infekcję - poinformowała agencja Kyodo.

Kiedy maseczki będą dostępne?

Niedawno opracowany produkt aktualnie przechodzi fazę testową. Natomiast zespół naukowców z Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto liczy, że w przyszłym roku otrzyma zezwolenie na sprzedaż tych maseczek.

Możemy masowo produkować przeciwciała ze strusi niewielkim kosztem. Chcę, by w przyszłości stało się to łatwym w użyciu zestawem testowym dla każdego
– kierujący zespołem prezes uczelni, Yasuhiro Tsukamoto

Działanie „świecących” maseczek 

Prace nad skonstruowaniem innowacyjnych maseczek ochronnych rozpoczęły się w lutym 2020 roku, gdy uczeni wstrzyknęli zdezaktywowane, niegroźne dla zdrowia koronawirusy samicom strusia. Następnie pobrali przeciwciała ze złożonych przez nie jaj. Później naukowcy stworzyli specjalny filtr, który umieścili wewnątrz maseczki. Filtr można wyciągnąć, spryskać fluorescencyjnym barwnikiem z przeciwciałami i oświetlić światłem ultrafioletowym. Jeśli na powierzchni filtra znajdują się koronawirusy, wówczas widoczna będzie świetlista plama.

Kolejne eksperymenty…

Naukowcy przeprowadzili badania, w trakcie których 32 osoby zakażone koronawirusem nosiły innowacyjne maseczki przez okres do 10 dni. Filtry z wszystkich tych maseczek świeciły w świetle UV, przy czym blask słabł wraz ze zmniejszaniem się ilości wirusa w organizmie uczestników badania. Zespół planuje teraz przeprowadzić kolejny eksperyment z udziałem 150 osób. Tsukamoto wykrył u siebie zakażenie koronawirusem, gdy filtr z noszonej przez niego maseczki zaświecił w świetle UV. Później infekcję potwierdziło badanie PCR.

Źródło: PAP, Kyodo 

Czytaj też:      

Powrót maseczek na wolnym powietrzu? Wypowiedź eksperta: "maska powinna stać się naszą drugą twarzą"
Maseczki ochronne pomogą zatrzymać wzrost zakażeń? Zdaniem epidemiologa profesora Jarosława Drobnika, czwartej fali pandemii już nie można zmodyfikować, ale wciąż można mieć wpływ na...

Oceń ten artykuł 0 0