Ceny za alkohol i papierosy pójdą w górę. Rząd planuje podnieść podatek akcyzowy

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, rząd zapowiada podniesienie akcyzy na używki. Zaproponowano również harmonogram zmian stawek podatku na kolejne lata, czyli tzw. Mapę Akcyzową. Ceny pójdą w górę. O ile?

Zmiany stawek podatku akcyzowego

Rząd zapowiedział prace nad projektem ustawy, który dotyczy podwyższenia stawek podatku akcyzowego na wyroby, m.in. takie jak: alkohol etylowy, wino, piwo, papierosy czy tytoń do palenia. Podwyżka nie obejmuje jednak cydru czy perry o zawartości alkoholu do 5 proc.

Główna zmiana to podniesienie akcyzy na używki (alkohole i papierosy) o 10 proc. i zaproponowanie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne lata – po 5 proc. rdr [rok do roku] w latach 2023-2027 (w przypadku alkoholu) oraz po 10 proc. w latach 2023-2027 (w przypadku papierosów, tytoniu do palenia i wyrobów nowatorskich) – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Szkodliwy wpływ na zdrowie

Władze podkreślają, że podwyżki dostosowały do standardów przyjętych w innych krajach – również tych w Unii Europejskiej. Jednym z powodów wzrostu cen ma być szkodliwy wpływ produktów na zdrowie i życie obywateli. MF przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że palenie zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie. Dodatkowo, koszty, które wiążą się z uzależnieniem sięgają blisko 1,4 bln dolarów – ok. 1,8 proc. światowego PGB. Jeśli chodzi o alkohol, w przypadku Polski koszty społeczno-ekonomiczne to w sumie 30,9 mld zł rocznie. Jak czytamy w komunikacie, jego spożywanie przyczynia się do śmierci 3 mln osób i 5,1% chorób.

O ile więcej?

Przykładowo w 2022 r. w stosunku do 2021 r.:
Wódka 40%: wzrost opodatkowania na butelce (0,5l) o ok. 1,50 zł
Wino: wzrost opodatkowania na butelce (0,75l) o ok. 16 gr
Piwo: wzrost opodatkowania na puszce (0,5l) o ok. 6 gr
Papierosy: wzrost opodatkowania za paczkę (20 szt.) o ok. 30 gr
Wyroby nowatorskie: wzrost opodatkowania na cenie paczki wyniesie ok. 1 zł – czytamy na gov.pl.

Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów pójdą w górę?
Wyższe stopy procentowe równa się wyższe oprocentowane depozytów oraz wyższe raty kredytów. Skąd decyzja o ich podniesieniu? Wszystko w ramach przeciwdziałania rosnącej w Polsce inflacji.

Kolejne podwyżki cen gazu. Czwarta w tym roku zmiana taryf
Wzrost cen. "Podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona" - zaznacza prezes PGNiG Paweł Majewski. Ile zapłacimy?

Oceń ten artykuł 0 0