Rosyjski wulkan Ebeko wybuchł! Zobacz nagrania z erupcji! [WIDEO]

O erupcji wulkanu Ebeko informowaliśmy w lipcu, jednak niedawno znów dał pokaz swojej siły! W sieci można obejrzeć nagranie, na którym widać wyrzut pyłu. Całość wygląda fascynująco, a zarazem przerażająco!

Ebeko – aktywny wulkan

Ebeko znajduje się na Wyspach Kurylskich w Rosji i jest jednym z najbardziej aktywnych stożków w tym regionie. Mimo że mieszkańcy wiedzą o częstych erupcjach wulkanu Ebeko – w końcu było ich aż 11 na przestrzeni lat 1793-1991! Ostatni najbardziej spektakularny wybuch Ebeko miał miejsce w 1859 roku. Wulkan pokazał też swoją potęgę w lipcu tego roku, o czym pisaliśmy poniżej. W artykule można zobaczyć nagranie z tamtej erupcji:

Przerażające! Nagranie z erupcji rosyjskiego wulkanu trafiło do sieci! [WIDEO]
Wybuchy wulkanów zawsze fascynowały. Erupcja jest co prawda zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym, jednak wciąż ma w sobie coś przyciągającego. Internauci mogą zobaczyć wideo z wulkanicznej erupcji...

Dostępne są również zdjęcia tego wulkanu, można je zobaczyć poniżej:

Kolejna erupcja Ebeko

Wulkan Ebeko nie ucichł! 24 sierpnia miała miejsce kolejna jego erupcja, którą udało się uwiecznić na nagraniu. Krater został spowity przez chmurę dymu, a także rozległ się głośny huk. Wideo zdobywa w sieci popularność, gromadząc osoby fascynujące się zjawiskami wulkanicznymi. Jednocześnie taki pokaz jest naprawdę przerażający!

Co ciekawe, erupcja wulkanu Ebeko nie jest jedyną, która w ostatnim czasie przykuła uwagę ludzi z całego świata. Tutaj pisaliśmy o ostatniej erupcji wulkanu na Islandii:

Nowe nagrania z erupcji islandzkiego wulkanu! Musisz to zobaczyć! [WIDEO]
Od dwóch dni w sieci pojawiają się nowe materiały foto i wideo, które przedstawiają erupcję islandzkiego wulkanu Geldingadalir. Żywioł rozszalał się na dobre!

W sieci dostępne jest również nagranie z drona, który sfilmował wydobywającą się z wulkanu magmę z niezwykłej perspektywy! To trzeba zobaczyć:

Dron nagrał erupcję wulkanu. Nagranie jest niesamowite! [WIDEO]
Na jednym z nagrań zamieszczonych w sieci możemy zobaczyć erupcję wulkaniczną z niezwykłej pespektywy: z lotu ptaka! Jest to możliwe dzięki dronowi, który nagrał wznoszącą się...

Wulkan – podstawowe informacje

Wulkan to miejsce, z którego wydobywa się magma, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Wulkany dzieli się na trzy kategorie:

  • Czynne – co jakiś czas obserwujemy ich aktywność (np. Etna)
  • Drzemiące – kiedyś obserwowaliśmy ich aktywność, ale nie obserwuje się jej od dłuższego czasu (np. Manua Kea)
  • Wygasłe – ich aktywność nie została zaobserwowana (np. Puy de Pariou)

Wulkany dzieli się też na inne kategorie, chociażby biorąc pod uwagę miejsce, z którego wydobywa się magma. Oszacowano, że w przeciągu 10 tysięcy lat na Ziemi miało miejsce około 7900 erupcji! Do największych w historii erupcji wulkanicznych zaliczamy: Wezuwiusza (79 r.), Etnę (1946 r.), Górę św. Heleny (1980 r.) i Eyjafjallajökull (2010 r.).

 

Oceń ten artykuł 0 0