Rzadko spotykana odmiana żmii zygzakowatej. Łatwo się pomylić!

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym w Polsce wężem. Dość łatwo ją rozpoznać, a to dzięki charakterystycznemu wzorowi na jej ciele. Istnieje jednak odmiana, która zygzaka nie posiada, a to może zmylić osoby, które się na nią natkną. Zdjęcia nietypowej żmii opublikował Tatrzański Park Narodowy.

Żmija zygzakowata bez zygzaka?

Żmiję zygzakowatą być może nie każdy widział na żywo, na pewno jednak można było zapoznać się z nią na zdjęciach – dzięki temu kojarzymy charakterystyczny zygzak na ciele tego gada, który pozwala odróżnić go od niejadowitego zaskrońca. Tatrzański Park Narodowy opublikował na Facebooku kilka fotografii, przekazując kilka wskazówek odnośnie do żmii zygzakowatych. Co ciekawe, istnieje tzw. odmiana melanistyczna, czyli czarna. Nie ma ona widocznego wzoru i charakteryzuje się niemal jednolitym kolorem. To sprawia, że niektórzy mogą ją pomylić z jakimś innym gatunkiem.

Żmija zygzakowata – co trzeba wiedzieć?

Mimo że część osób może czuć strach przed spotkaniem żmii zygzakowatej na swojej drodze, trzeba zachować zdrowy rozsądek i pamiętać po kilku zasadach. Po pierwsze nie poluje ona na ludzi i nie dąży do tego, żeby na nich trafić. Wszelkie "spotkania" są efektem przypadku i w takiej sytuacji należy trzymać dystans i bezpiecznie się oddalić. Zdecydowanie trzeba unikać prowokowania gada, rzucania w niego kamieniami czy szturchania patykiem. Jest to prowokacja, która może zakończyć się atakiem w samoobronie! Jeśli wąż cię ukąsi, nie panikuj – postaraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i zadzwoń po pomoc. Żmija w takich atakach albo w ogóle nie wstrzykuje jadu, albo wstrzykuje go bardzo mało. Tragiczne wypadki po ataku tego gada na człowieka zdarzają się niezwykle rzadko.

[embed:https://www.rmf.fm/magazyn/news,55592,zmije-zygzakowate-zaczynaja-byc-aktywne-co-robic-w-razie-spotkania-lub-ukaszenia-foto.html

Oceń ten artykuł 0 0