To nie jest ostatnia fala pandemii? Będą kolejne? Szczyt IV fali. Podano konkretną datę

Co ze Świętami Bożego Narodzenia? Według doktora Franciszka Rakowskiego w okresie świątecznym nastąpi szczyt hospitalizacji. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla jednak, że poziom krytyczny, jego zdaniem, to 35-40 tys. zakażeń dziennie, utrzymujących sie przez pewien czas, a "zgodnie ze wszystkimi prognozami jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli Święta Bożego Narodzenia zakłócone falą covidu". Eksperci opublikowali najnowsze dane dotyczące IV fali, której szczyt przewidują na około 5 grudnia. I to jeszcze nie koniec? Będa kolejne? Szczegóły poniżej.

"Wówczas będzie kulminacja"

Jeszcze do niedawna resort zdrowia tłumaczył, że szczyt IV fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nastąpi na przełomie listopada i grudnia. Dziś zespół ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Franciszka Rakowskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego tłumaczy, że przypadnie ona na ok. 5 grudnia. PAP podaje, że średnia dzienna liczba zakażeń wyniesie wówczas ok. 27-28 tysięcy. Jak w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnia dr Rakowski, w kolejnych tygodniach będą jeszcze wzrosty liczby zakażeń. Fazę najszybszego pięcia się do góry mamy już jednak za sobą. […] My przewidujemy, że osiągniemy średnią liczbę zakażeń na poziomie 27-28 tysięcy. Oczywiście mowa o średniej dziennej z siedmiu dni. To oznacza, że odczyt w środku tygodnia – w środę czy czwartek – może sięgać spokojnie nawet 38 tysięcy zakażeń.

Blisko 25 tysięcy nowych przypadków

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 18.11.2021 roku z godziny 10.29, pojawiły się 24 882 nowe przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z raportu wynika, że 370 osób zmarło, a 503 419 przebywa na kwarantannie. W szpitalach odnotowano 15 713 zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19. Liczba zajętych respiratorów wynosi 1 345.

Szczyt hospitalizacji na Święta Bożego Narodzenia

Jak czytamy na stronie PAP-u, z modelu, którym posługuje się zespół dr. Rakowskiego, wynika, że w okresie świątecznym – Świąt Bożego Narodzenia – średnia dzienna liczba nowych przypadków będzie sięgała ok. 20 tysięcy i wtedy wówczas nastąpi szczyt hospitalizacjiBędziemy potrzebowali wtedy ok. 30 tysięcy łóżek dla pacjentów z COVID-19 – informuje doktor z ICM UW. Na dzień 18.11.2021 ich liczba wynosi 21 692. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznacza jednak, że nie powinniśmy obawiać się o przebieg nadchodzących świąt, a poziom krytyczny, jego zdaniem, to 35-40 tys. zakażeń dziennie, utrzymujących się przez pewien czas.

Pandemia już wielokrotnie nas zaskakiwała. Zgodnie ze wszystkimi prognozami jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli Święta Bożego Narodzenia zakłócone falą covidu – przyznał.

Lockdown na święta Bożego Narodzenia? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości
Nieustannie rośnie liczba zakażeń w IV fali koronawirusa. Stąd coraz częściej pojawiają się pytania o ewentualne wprowadzenie obostrzeń i przebieg świąt Bożego Narodzenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski, zabrał głos w tej sprawie. Jego wypowiedź...

To nie koniec? Będą kolejne fale?

Eksperci dodają również, że kolejne fale będą się wydarzały w populacji w dużym stopniu uodpornionej. Oczywiście hospitalizacje poszczepienne i poinfekcyjne będą się zdarzały, ale ryzyko ciężkiego przebiegu w takim przypadku jest znacznie mniejsze. IV fala ma być ostatnią zawierającą w sobie infekcje padające na „czysty organizm”, który nie jest zabezpieczony przeciwciałami – przytacza dr. Rakowskiego PAP. 

Szczepionki dla dzieci 5-11 lat. Kiedy wchodzą w życie? Rzecznik MZ podał datę
Jak informuje Wojciech Andrusiewicz, choć produkowane są przez te same koncerny, co w przypadku szczepionek dla dorosłych, mają zupełnie inny skład jakościowy. Pierwsze dawki szczepionek dla osób w wieku od 5 do 11 lat już w grudniu?

Pandemia potrwa rok dłużej niż powinna? WHO komentuje
Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że "kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok". A tym samym potrwa 12 miesięcy dłużej "niż to konieczne". Powód?

Źródło: PAP

Oceń ten artykuł 0 2