Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022. Jaka jest średnia punktacja?

Ósmoklasiści mają już wyniki tegorocznych egzaminów! Teraz przed nimi rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak wygląda średnia punktacja z poszczególnych testów?

Egzamin ósmoklasisty 2022. Uczniowie odebrali wyniki

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w dniach 24-26 maja. Uczniowie mieli do napisania trzy testy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (najczęściej wybierano angielski). W tym roku do egzaminu ósmoklasisty podeszło ponad 500 tys. uczniów, w tym przeszło 6 tys. obywateli Ukrainy. Dodajmy, że test ósmoklasisty nie ma progu zdawalności, ale przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu są też uwzględniane przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak wyglądają średnie wyniki?

Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała, że na języku polskim uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami sprawdzającym umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. Nieco gorzej poszło im natomiast z interpunkcją. W przypadku matematyki nie było żadnych problemów z prostymi rachunkami w pamięci, ale zdający mieli już trudności z wyrażeniami algebraicznymi. CKE podała również, jak rozkłada się średnia punktacja poszczególnych testów:

  • język polski – średnio 60% punktów
  • matematyka – średnio 57% punktów
  • język angielski – średnio 67% punktów
  • język francuski – średnio 80% punktów
  • język hiszpański – średnio 81% punktów
  • język niemiecki – średnio 50% punktów
  • język rosyjski – średnio 65% punktów
  • język włoski – średnio 89% punktów

Warto podkreślić, że zdecydowana większość uczniów podeszła do egzaminów z języka angielskiego lub niemieckiego. Jest to ok. 99,7% wszystkich zdających.

Egzamin ósmoklasisty a rekrutacja do szkół

Absolwenci szkół podstawowych mogą złożyć podania o przyjęcie do czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników lub trzyletnich szkół branżowych I stopnia. Przy rekrutacji bierze się pod uwagę wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz oceny końcowe z kilku przedmiotów, w zależności od wybranego profilu. Dodatkowe punkty, a nawet otrzymanie najwyższego wyniku w rekrutacji, mogą zapewnić osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach.

Dodatkowe świadczenie - dla kogo, ile wyniesie, kiedy zostanie wypłacone? Jest decyzja
MRiPS przekazało informacje w sprawie "dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów". Podpisano ustawę. Kiedy rusza wypłata środków? Wyjaśniamy.

Oceń ten artykuł 0 0