Szwajcaria dołącza do sankcji wobec Rosji. Koniec raju dla oligarchów! Oto zamierzenia szwajcarskiego rządu...

Rząd szwajcarski dość zachowawczo reagował na sankcje finansowe wobec ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa, premiera Michaiła Miszustina i prezydenta Władimira Putina. Dotąd Szwajcaria oszczędnie w słowach wypowiadała się na temat nałożenia środków represji na Rosję w związku z inwazją Putina na Ukrainę. Jednakże stanowisko Szwajcarii uległo zmianie...

Neutralna Szwajcaria… czy na pewno? 

Niesłabnąca agresja Rosji względem Ukrainy spędza sen z powiek całej Europie, i nie tylko. Dlatego Rada Federalna Szwajcarii, będąca najwyższym organem władzy wykonawczej, podjęła decyzję o przyjęciu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, w tym także sankcji finansowych. Co ważne, prezydent Szwajcarii – Ignazio Cassis, zaznaczył, iż nałożone sankcje – w interpretacji Dyrekcji Prawa Międzynarodowego – nie wpłyną na zachowanie neutralności jego kraju.   

Co wprowadza Szwajcaria?    

W poniedziałek, Rada Federalna ogłosiła pełne przyjęcie środków represji Unii Europejskiej. Ze skutkiem natychmiastowym zaczęła wdrażanie sankcji finansowych nałożonych na prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa. Szwajcaria wszczęła procedurę „zamrożenia” ich aktywów. Ponadto, Rada Federalna wydała zakaz wjazdu na terytorium Szwajcarii dla pięciu oligarchów z bliskiego otoczenia Putina. Na tym nie koniec... Szwajcaria zawiesiła także umowę – obowiązującą od 2009 roku – ułatwiającą ruch wizowy dla Rosjan. Mało tego, Szwajcaria dołączyła do państw Unii Europejskiej, zamykając przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów z Rosji.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa! 

24 lutego (czwartek w zeszłym tygodniu), w godzinach porannych prezydent Rosji, Władimir Putin dokonał ataku na Ukrainę. Rozpoczął zbrojną agresję z trzech stron państwa. Wszczął wojnę totalną licznymi bombardowaniami i atakami, nie tylko na ukraińskie wojsko, ale również na ludność cywilną. Wielu Ukraińców nadal ucieka do Polski i krajów europejskich. Przywódcy największych państw jednoczą się, by zapobiec dalszemu rozlewowi krwi i uchronić Ukrainę przed imperialnymi zapędami Putina. Zacięta i bohaterska batalia Ukraińców w obronie ojczyny wciąż trwa! 

Źródło: PAP

Czytaj też:

Jak mówić i pisać, by być poprawnym? Język ma znaczenie! "W Ukrainie", czy "na Ukrainie"?
To ważne, aby zwalczać wojnę i potępiać wszelką agresję, także za pomocą języka. W ostatnich dniach często mówi się o wspieraniu Ukrainy. Ale niewielu z nas wie, że możemy...

Oceń ten artykuł 0 0